EVENTS CALENDAR
RESULTS
WHAT IS CANIX?
RACE ENTRY/PAYMENT SHOP
flags+


Code key:
DNS Did Not Start, RET Retired, DNF Did Not Finish, DSQ Disqualified

Click on points to see the Championship Table or the code alongside names below below for more information.

Race Results

Event: Forest of Dean combined
Venue: New Fancy View Point, Lydney
Date: 13+14 Nov 2021
Distance: 5km / 2.5km
Money raised at event:
Money raised individually:
Event photos: TBC
Event sponsors: SPONSORS

Male - 1 dog (15-39)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 R Mason 2 27:58.12 57 2 23:20.71 57 00:51:19
2 A Young 1 25:43.06 66 3 34:10.02 49 00:59:53
3 B Robinson - - - 1 17:09.04 66 -
N/A R Mace 0 0 - - - -
N/A R Mace - - - 0 0 -
Female - 1 dog (15-39)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 V Mason 1 19:53.23 66 1 19:47.23 66 00:39:40
2 H Corlett 3 23:59.27 49 3 23:31.52 49 00:47:31
3 N Maltceva 4 24:48.87 42 6 25:50.84 31 00:50:40
4 S Ball 6 27:04.65 31 7 26:22.10 27 00:53:27
5 J Davies 7 27:05.00 27 8 27:27.03 23 00:54:32
6 A Pearce 12 32:06.78 12 5 24:35.29 36 00:56:42
7 M Flanagan 8 29:58.89 23 10 30:36.73 17 01:00:36
8 H Reynolds 11 31:40.00 14 9 29:53.26 20 01:01:33
9 E Gonzalez Szamocki - - - 2 21:54.40 57 -
10 B Young 2 23:50.90 57 - - - -
11 L Meech - - - 4 24:06.36 42 -
12 L Holdaway 5 24:51.39 36 - - - -
13 H Lovedee-turner 9 30:38.98 20 - - - -
14 J Soper 10 31:14.95 17 - - - -
N/A L Vause - - - 0 0 -
N/A J Soper - - - 0 0 -
N/A H Stamp - - - 0 0 -
N/A K Saunders 0 0 - - - -
N/A M Augar 0 0 - - - -
N/A L Vause 0 0 - - - -
N/A J MacKie 0 0 - - - -
Masters Male - 1 dog (40-49)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 I Littlewood 1 19:16.99 66 1 18:53.20 66 00:38:10
2 B Marston 2 25:49.42 57 5 25:13.08 36 00:51:02
3 J Harwood 3 31:58.49 49 4 24:54.24 42 00:56:52
4 T Newham - - - 2 22:38.94 57 -
5 P Teklinski - - - 3 22:42.49 49 -
N/A S Gill 0 0 - - - -
N/A S Megit 0 0 - - - -
N/A M Gildersleve - - - 0 0 -
N/A J Mather - - - 0 0 -
N/A S Megit - - - 0 0 -
N/A S Gill - - - 0 0 -
Masters Female - 1 dog (40-49)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 A Roberts 1 23:06.84 66 1 21:25.75 66 00:44:33
2 M Sheehan 2 24:25.86 57 2 22:24.32 57 00:46:50
3 L Lawrie-meddins 3 24:39.36 49 5 24:50.75 36 00:49:30
4 T Mingo 7 31:16.15 27 3 23:37.67 49 00:54:54
5 M Ford 4 27:50.03 42 6 27:16.56 31 00:55:07
6 L Brook 5 30:35.40 36 8 30:09.61 23 01:00:45
7 B Smith 6 30:57.78 31 9 31:42.53 20 01:02:41
8 E Thomas 9 39:51.20 20 10 38:52.79 17 01:18:44
9 J Jackson - - - 4 24:18.71 42 -
10 S Bucknall - - - 7 28:14.35 27 -
11 L Curle 8 37:09.87 23 - - - -
12 H Gwilliam - - - 11 39:22.44 14 -
N/A R Stroud - - - 0 0 -
N/A B Martinez - - - 0 0 -
N/A E Grigg - - - 0 0 -
N/A S Bennett - - - 0 0 -
N/A E Wollacott - - - 0 0 -
N/A T Duddy 0 0 - - - -
N/A E Wollacott 0 0 - - - -
N/A R Stroud 0 0 - - - -
N/A S Bennett 0 0 - - - -
Veteran Male - 1 dog (50+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 A Johnson 1 26:24.19 66 2 26:38.10 57 00:53:02
2 R Bryan 3 32:50.30 49 1 22:50.80 66 00:55:41
3 S Bienkowski 2 29:43.73 57 4 29:50.71 42 00:59:35
4 L Ward - - - 3 28:45.34 49 -
N/A J Pascoe 0 0 - - - -
N/A K Sadler 0 0 - - - -
N/A I Augar 0 0 - - - -
N/A J Pascoe - - - 0 0 -
N/A K Sadler - - - 0 0 -
Veteran Female - 1 dog (50+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 S Round 1 26:22.01 66 1 25:51.39 66 00:52:13
2 B Morris 2 26:38.57 57 2 26:00.42 57 00:52:39
3 N Shaylor 3 31:17.00 49 5 31:15.00 36 01:02:32
4 M Stott 5 36:17.09 36 4 28:18.80 42 01:04:36
5 A Corbet 4 35:26.03 42 7 35:25.58 27 01:10:52
6 L Smith 6 36:34.58 31 8 35:41.53 23 01:12:17
7 L Littlewood - - - 3 27:15.12 49 -
8 B Lindholm - - - 6 31:50.08 31 -
9 E Szamocki De Gonzalez - - - 9 46:25.09 20 -
N/A L Littlewood 0 0 - - - -
N/A E Marsden 0 0 - - - -
N/A N Bull 0 0 - - - -
N/A M Berry - - - 0 0 -
N/A N Bull - - - 0 0 -
Male - 2 dog (17+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 M Rowley 1 26:26.29 66 - - - -
Female - 2 dog (17+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 A Whiteside 1 27:25.61 66 2 26:34.29 57 00:54:00
2 H Pettitt 2 28:40.34 57 3 27:43.34 49 00:56:23
3 S Elliott 4 34:40.80 42 4 34:27.69 42 01:09:09
4 S Layzell - - - 1 24:51.63 66 -
5 S Rowley 3 28:55.18 49 - - - -
N/A C Martin 0 0 - - - -
N/A C Martin - - - 0 0 -
N/A T Duddy - - - 0 0 -
Junior Male and Female - 1 dog (11-14)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 M Powell 1 08:18.14 66 1 08:12.97 66 00:16:31
2 X Meddins 2 10:09.77 57 2 10:35.07 57 00:20:45
3 B Lane 3 16:54.81 49 4 14:10.96 42 00:31:06
4 F Jackson - - - 3 13:04.53 49 -
N/A J Powell 0 0 - - - -
N/A J Powell - - - 0 0 -
Cubs Male and Female - 1 dog (7-10)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 J Marston 1 17:56.61 66 2 16:26.47 57 00:34:23
2 A Robinson - - - 1 14:15.98 66 -
Have-a-go Male and Female (15+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
N/A C Vause N/A 20:05.98 N/A N/A 21:30.49 N/A 00:41:36
N/A S Ward N/A 18:44.82 N/A N/A 21:30.44 N/A 00:40:15
N/A V Ford N/A 17:38.08 N/A - - - -
N/A M Hannah N/A 21:07.99 N/A - - - -