EVENTS CALENDAR
RESULTS
WHAT IS CANIX?
RACE ENTRY/PAYMENT SHOP
flags+


Code key:
DNS Did Not Start, RET Retired, DNF Did Not Finish, DSQ Disqualified

Click on points to see the Championship Table or the code alongside names below below for more information.

Race Results

Event: Forest of Dean CaniX combined
Venue: New Fancy View Point, Lydney
Date: 16+17 Nov 2019
Distance: 5km / 2km
Money raised at event:
Money raised individually:
Event photos: TBC
Event sponsors: SPONSORS

Male - 1 dog (15-39)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 B Marston 1 30:13.87 66 1 31:10.28 66 01:01:24
2 C Sewell 2 49:54.08 57 - - - -
N/A D Charlesworth - - - 0 0 -
Female - 1 dog (15-39)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 C Svendsen 2 24:41.15 57 1 23:57.92 66 00:48:39
2 A Bailey 1 24:24.61 66 2 25:47.78 57 00:50:13
3 M Vitale 3 27:35.47 49 3 28:03.91 49 00:55:39
4 N Lander 4 28:57.16 42 4 28:24.53 42 00:57:22
5 L Civill-holt 5 31:12.07 36 5 30:59.45 36 01:02:11
6 J Haddon 6 33:18.65 31 6 33:12.12 31 01:06:31
7 L Fennell 7 35:27.34 27 8 35:27.80 23 01:10:55
8 L Brook 10 38:43.81 17 9 37:41.04 20 01:16:25
9 S Bird 14 56:52.67 8 11 53:18.10 14 01:50:11
10 T Preston - - - 7 35:19.80 27 -
11 M Augar 8 36:31.97 23 - - - -
12 M Johns 9 36:34.27 20 - - - -
13 E Thomas 11 41:57.19 14 - - - -
14 L Rees 12 43:05.54 12 - - - -
15 R Coggins - - - 10 45:16.49 17 -
16 J Caudy 13 52:05.08 10 - - - -
17 E Best - - - 12 54:41.13 12 -
N/A V Tan - - - 0 0 -
N/A M Johns - - - 0 0 -
Masters Male - 1 dog (40-49)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 M Johnson 1 23:28.98 66 1 23:32.02 66 00:47:01
2 D Bird 4 28:43.85 42 3 27:05.89 49 00:55:50
3 J Harwood 3 28:06.55 49 4 28:09.88 42 00:56:17
4 A Paterson 5 30:02.16 36 5 29:26.98 36 00:59:29
5 A Ainsworth 6 32:23.25 31 6 31:25.25 31 01:03:48
6 R Smith 9 34:31.36 20 7 33:40.38 27 01:08:11
7 S Megit 7 34:06.25 27 9 34:30.36 20 01:08:36
8 D George 8 34:31.06 23 10 35:07.38 17 01:09:38
9 Z Lesi - - - 2 24:18.56 57 -
10 T Newham 2 26:09.12 57 - - - -
11 J Maiden - - - 8 34:28.44 23 -
12 N Grindlay - - - 11 37:36.00 14 -
Masters Female - 1 dog (40-49)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 S Singer 1 25:53.85 66 1 26:19.52 66 00:52:14
2 C Obrien 2 29:30.00 57 2 29:02.15 57 00:58:32
3 C Spencer 3 31:13.01 49 3 29:21.93 49 01:00:35
4 N Shaylor 7 39:01.53 27 4 29:28.55 42 01:08:31
5 M Sheehan 6 35:41.69 31 5 33:38.21 36 01:09:20
6 C Woodard 5 35:12.25 36 7 35:06.54 27 01:10:19
7 E Wollacott 10 46:20.74 17 10 45:39.13 17 01:32:00
8 L Minors 11 58:40.97 14 12 54:34.01 12 01:53:15
9 S Lauder 4 32:45.73 42 - - - -
10 L Davies - - - 6 34:14.31 31 -
11 L Boseley - - - 8 35:57.19 23 -
12 C Perks - - - 9 36:39.12 20 -
13 J Denniss 8 42:00.86 23 - - - -
14 S Lee 9 46:13.95 20 - - - -
15 H Gwilliam - - - 11 51:47.99 14 -
Veteran Male - 1 dog (50+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 S Lewis 1 27:33.11 66 1 27:42.81 66 00:55:16
2 P Bull 3 31:11.10 49 3 30:31.10 49 01:01:42
3 G Evans 5 31:24.11 36 5 33:26.09 36 01:04:50
4 S Bienkowski 6 32:43.60 31 4 32:41.03 42 01:05:25
5 P Walker 7 40:28.09 27 6 49:11.66 31 01:29:40
6 I Kilgarriff 2 29:48.24 57 - - - -
7 I Macklin - - - 2 30:23.16 57 -
8 L Ward 4 31:21.97 42 - - - -
N/A S Chesterman - - - 0 0 -
Veteran Female - 1 dog (50+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 C Williams 1 32:06.58 66 1 31:04.73 66 01:03:12
2 K Williams 2 35:45.43 57 4 37:10.75 42 01:12:56
3 T Grigg 3 36:04.47 49 3 36:55.84 49 01:13:00
4 S Round 5 39:03.89 36 5 37:39.15 36 01:16:43
5 S Johnson 6 39:20.72 31 6 40:38.69 31 01:20:00
6 L Smith 7 41:16.20 27 7 43:13.78 27 01:24:30
7 L Walker 8 49:13.19 23 8 48:18.75 23 01:37:32
8 A Troth - - - 2 35:45.57 57 -
9 A Reynolds 4 37:59.71 42 - - - -
N/A A Reynolds - - - 0 0 -
Male - 2 dog (17+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 P Waclawek 1 26:10.23 66 1 26:39.56 66 00:52:50
2 D Wells 3 40:27.97 49 3 52:57.05 49 01:33:25
3 I Augar 2 31:57.76 57 - - - -
4 J Wright - - - 2 37:35.54 57 -
Female - 2 dog (17+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 A Whiteside 2 30:20.32 57 1 29:20.34 66 00:59:40
2 N Pannell 3 31:04.98 49 2 30:42.93 57 01:01:48
3 H Pettitt 4 31:41.25 42 3 33:15.98 49 01:04:57
4 H Sewell 5 36:49.48 36 4 38:13.78 42 01:15:03
5 F Lampkin 6 38:31.10 31 5 41:39.16 36 01:20:10
6 S Elliott 7 45:05.61 27 6 43:26.58 31 01:28:33
7 S Standerwick 9 01:22:52 20 - - - -
8 S Layzell 1 26:34.24 66 - - - -
9 D Card 8 50:37.34 23 - - - -
N/A M Plumb 0 0 - - - -
N/A M Plumb - - - 0 0 -
N/A D Card - - - 0 0 -
N/A S Standerwick - - - 0 0 -
Junior Male and Female - 1 dog (11-14)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 K Nixon 1 11:32.78 66 1 10:17.20 66 00:21:50
2 M Holmes 2 12:15.47 57 2 10:26.47 57 00:22:41
3 L Vause 3 12:35.69 49 3 11:50.91 49 00:24:27
4 X Meddins 5 14:41.99 36 4 12:04.58 42 00:26:47
5 E Instone 4 13:47.30 42 5 14:16.35 36 00:28:03
6 G Crook 6 19:29.33 31 6 17:43.89 31 00:37:13
7 P Williams 7 21:11.73 27 7 18:24.14 27 00:39:36
N/A L Newham 0 0 - - - -
Cubs Male and Female - 1 dog (7-10)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 M Wells 2 13:14.52 57 1 11:32.57 66 00:24:48
2 H Meddins 1 12:56.35 66 2 12:32.11 57 00:25:28
3 R Bird 3 15:11.53 49 3 14:23.14 49 00:29:35
Have-a-go Male and Female (15+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
N/A B Deane N/A 21:46.33 N/A N/A 22:05.52 N/A 00:43:52
N/A H Pettitt N/A 15:07.52 N/A N/A 20:01.23 N/A 00:35:09
N/A C Vause N/A 22:32.54 N/A N/A 21:54.96 N/A 00:44:28
N/A P Waclawek N/A 10:46.01 N/A N/A 10:48.56 N/A 00:21:35
N/A L Davies - - - N/A 13:05.73 N/A -
N/A F Evans - - - N/A 13:46.52 N/A -
N/A S Ward N/A 16:07.64 N/A - - - -
N/A C Chatfield - - - N/A 16:10.60 N/A -
N/A S Lee N/A 19:25.21 N/A - - - -
N/A C Parsons N/A 22:42.03 N/A - - - -
N/A E Ainsworth - - - N/A N/A -
N/A S Ward - - - N/A N/A -