EVENTS CALENDAR
RESULTS
WHAT IS CANIX?
RACE ENTRY/PAYMENT SHOP
flags+


Race Results
Westonbirt Arboretum, Gloucestershire
Sunday, 18 Feb 2007
Distance: 4.6km and 2.9km

One Dog, 4.6km
Veteran Male Plus (60+) Veteran Female Plus (60+)
Position Name Time Points Position Name Time Points
1
P Higgins
24:49 66
1
H Husband
28:55 66
2
P Almond 26:49 57
2
K Sole 30:53 57
3
P England 26:56 49
3
D Mann 36:47 49
4
R Morris 27:47 42
-
     
5
A Williams 28:28 36
-
     
Veteran Male (40-59) Veteran Female (40-59)
Position Name Time Points Position Name Time Points
1
G Fisher 16:40
66
1
A John
21:00 66
2
I Ford 17:31 57
2
R Merrett 21:07 57
3
A Cox 17:34 49
3
C Aleknavicius 22:43 49
4
N Parry 17:36 42
=4
T Shipp 22:53 42
5
C Goodwin 18:47 36
=4
R Kethro 22:53 42
6
D Hydon 19:57 31
6
C Pennell 22:55 31
7
P Beattie 20:44 27
7
L Folkes 23:36 27
8
J Robertson 21:08 23
8
C Haseler 23:38 23
9
A Walker 21:59 20
9
S Pilling 23:45 20
=10
N Batten 22:19 17
10
C Hather 24:05 17
=10
S Yarnold 22:19 17
11
M Kitcherside 24:09 14
12
R Youell 23:08 12
12
R Febry 24:15 12
13
D McGillan 23:33 10
13
H Hoyle 25:17 10
14
M Jones 23:54 8
14
A Perrett 25:44 8
15
A Vincent 24:34 6
15
D Lee 25:49 6
16
D Buckland 24:37 5
16
J Mordue 26:24 5
17
T Husband 24:45 4
17
R Faret 26:57 4
18
A McAvoy 25:14 3
18
L Hannon 27:51 3
19
T Milroy 26:37 2
19
D Newton 29:42 2
20
A Neveu 28:12 1
20
J Morris 30:47 1
21
I Pilling 29:14 1
21
K Miller 31:34 1
       
22
J Sumner 31:54 1
       
23
S Robertson 31:59 1
       
24
R Summerley 35:26 1
       
25
K Perry 36:39 1
       
DNS
D Croucher
D Scrimshaw
   
Male (17-39) Female (17-39)
Position Name Time Points Position Name Time Points
1
C Newby
15:15 66
1
S Quantrill
19:10 66
2
G Crone 16:00 57
2
C Martin 19:41 57
3
I Preston 16:15 49
3
E Gonzalez 19:47 49
4
M Humphreys 16:25 42
4
C Paige 19:53 42
5
C Quantrill 17:17 36
5
J Field 20:28 36
6
R James 17:46 31
6
K Lovatt 22:03 31
7
M Groves 18:44 27
7
J Izard 22:27 27
8
N Burridge 18:51 23
8
C Coveney 22:44 23
9
P Gittins 18:54 20
9
J Walker 24:59 20
10
O Hancock 19:04 17
10
L Mills 25:05 17
11
A Arnold 19:35 14
11
K Stewart 25:09 14
12
J Taylor 19:49 12
12
H Chalk 25:24 12
13
T Haseler 20:04 10
13
N Harrall 28:39 10
14
J Clark 21:33 8
14
B Perry 28:45 8
15
J McAnaney 25:02 6
15
K Lay 33:08 6
DNS
I Ashford
M Gregory
M Joffe
Q Potgieter
S Roberts
J Tranter
   
16
J Rondello 33:30 5
DNS
L Brown
K Huggins
J Morgan
S Smith
   
Junior Male (13-16) Junior Female (13-16)
Position Name Time Points Position Name Time Points
1
G Goodwin 19:28
66
-
     
DNS
A Thompson            
Two Dogs, 4.6km
Male (17+) Female (17+)
Position Name Time Points Position Name Time Points
1
R Cook
16:22 ORG
1
A Webb
20:38 66
2
I Reade 19:10 66
2
L England 21:01 57
3
M Waker 19:14 57
3
C Seward 21:45 49
4
C Shave 27:35 49
4
C Davies 32:35 42
2.9km
Juniors (11-12) Have-a-go (all ages)
Position Name Time Points Position Name Time Points
1
J England
13:31 66
1
J Coxon
10:32 na
2
L Newell 14:43 57
2
D White 12:42 na
3
C French 14:44 49
3
V Shelton 12:47 na
4
H Baggott 18:15 42
4
A Roberts 13:30 na
5
A Elcocks 19:21 36
5
A Roberts 13:54 na
DNS
J Gower
G Nash
   
6
A Zajt 14:51 na
7
D Rees 15:13

na

-
     
8
S Fraser 16:00 na
-
     
9
S Richards 16:11 na
-
     
10
G Burt 17:07 na
-
     
11
K Jones 22:10 na
-
     
12
J Beeby 22:45 na
-
     
13
P Loftus 23:00 na
-
     
14
L Elcocks 23:12 na
-
     
15
S Beeby 23:59 na
-
     
16
A Brereton 25:10 na
-
     
17
M McAnaney 1:02:42 na
-
     
DNS
D Croucher
B Kopelman
   
Fun run (under 11s)
Name Time
T England
16:49
T Beattie
16:57
E Nash
17:28
M Gower
20:43